កាល​ពី​ថ្មីៗនេះ នៅពេល​ភរិយាខ្ញុំ និង​​ខ្ញុំ​ត្រឡប់​មកពី​បេសកកម្ម​របស់យើង​នៅ​ប្រទេស​ព័រទុយហ្គាល់​វិញ យើង​បាន​ធ្វើ​តេស្ត​សុខភាព​ជាបន្ត​បន្ទាប់ ដើម្បី​វាយតម្លៃ​ស្ថានភាព​រាងកាយ​របស់​យើង ។ ការធ្វើ​តេស្ត​មួយចំនួន​ទាំងនោះ​ផ្តោតលើ​សុខភាព​បេះដូង​របស់យើង—ដូច​ជា​ការធ្វើ​តេស្ត​ឈាម ការពិនិត្យ​អេកូ និង​ការធ្វើ​តេស្ត​លើភាពស្ត្រេស​របស់​យើង ។ ខ្ញុំ​ជឿថា ព្រះអង្គ​សង្គ្រោះ​ក៏បាន​ផ្តល់​ឲ្យ​យើង​នូវ​កញ្ចប់​នៃ​ការធ្វើ​តេស្ត​ខាងវិញ្ញាណ​ផងដែរ ដែល​យើង​អាច​ប្រើ​ដើម្បី​វាយតម្លៃ​ស្ថានភាព​ដួងចិត្ត​ខាង​វិញ្ញាណ​របស់យើង ។ ខ្ញុំ​សូម​ចែកចាយ​ពីរបី​ចំណុច​ជាមួយ​បងប្អូន ។
ការវាយតម្លៃ​ដួង​ចិត្ត​របស់​បងប្អូន​ជាមួយនឹង​ការធ្វើ​តេស្ត​ខាង​វិញ្ញាណ
ទីមួយ ការផ្តោត​លើ​ចំណុច​អាទិភាព និង​ការជម្រុញចិត្ត​ទាំងឡាយ
ព្រះយេស៊ូវ​បាន​បង្រៀនថា « ពីព្រោះ​សម្បត្តិ​ទ្រព្យ​របស់​អ្នក​ស្ថិត​នៅ​កន្លែង​ណា នោះ​ចិត្ត​អ្នក​ក៏​នឹង​នៅ​កន្លែង​នោះ​ដែរ » ។ ទ្រព្យ​សម្បត្តិ​គឺជា​របស់​ដែល​មាន​តម្លៃ​ចំពោះ​យើង ជា​អ្វី​ដែល​យើង​ប្រឹងប្រែង និង​ការយក​ចិត្ត​ទុកដាក់ ។ កន្លែង​ដែល​យើង​ជ្រើសរើស​ចំណាយ​ពេលវេលា និង​ការផ្តោត​ចំពោះ​ចំណាប់​អារម្មណ៍​របស់​យើង ក៏ដូចគ្នា​នឹង​អ្វី​ដែល​ជម្រុញ​ឲ្យ​យើង​ធ្វើ ​ពោលគឺ​ពី​ចិត្ត​របស់យើង ។ ព្រះអង្គ​សង្គ្រោះ​បាន​ព្រមាន​ថា ខណៈ​ដែល​មាន​មនុស្ស​ជា​ច្រើន​ដែល​ត្រូវ​បាន​ហៅ ប៉ុន្តែ​មាន​មនុស្ស​តែ​បន្តិច​ទេ​ដែល​ត្រូវ​បាន​រើស « ពី​ព្រោះ​ចិត្ត​របស់​ពួក​គេ​ត្រូវ​បាន​ភ្ជាប់​ជា​ខ្លាំង​ទៅ​លើ​អ្វីៗ​ទាំង​ឡាយ​នៃ​លោក​នេះ ហើយ [ ពួកគេ ] ប្រាថ្នា​ចង់​បាន​កិត្តិយស​នៃ​មនុស្ស​លោក » ។ តើ​ខ្ញុំ​បាន​ទុក​ឲ្យ​ព្រះអង្គ​សង្គ្រោះ​ជា​អាទិភាព​នៅក្នុង​ជីវិត​របស់​ខ្ញុំដែល​ឬទេ ? តើ​ភ្នែក​របស់​ខ្ញុំ​សម្លឹង​ទៅរក​សិរីល្អ​របស់​ទ្រង់​នៅ​ក្នុង​គ្រប់​អ្វី​ទាំងអស់​ដែល​ខ្ញុំ​ធ្វើ​ដែរ​ទេ ?
ទីពីរ ឆន្ទៈ​របស់​យើង​ក្នុង​ការគោរព​តាម​បញ្ញត្តិ​ទាំងឡាយ​របស់​ព្រះ
នៅ​ទូទាំង​បទគម្ពីរ ព្រះអម្ចាស់ និង​ព្យាការី​របស់​ទ្រង់​បាន​បង្រៀន​ពី​ភាពឆ្មើងឆ្មៃ និង​ការមិន​គោរព​តាម​ជាមួយនឹង​ការមាន​ចិត្ត​រឹងរូស ។ នីហ្វៃ​បាន​ទូន្មាន​បងប្រុស​របស់លោក ដោយ​មាន​ប្រសាសន៍ថា « ចុះ​ហេតុ​អ្វី​បាន​ជា​បងៗ មិន​កាន់​តាម​ព្រះ​បញ្ញត្តិ​ទាំង​ឡាយ​នៃ​ព្រះ ? ហេតុ​អ្វី​បាន​ជា​បងៗ នឹង​ត្រូវ​វិនាស ពី​ព្រោះ​តែ​ភាព​រឹងរូស​នៃ​ចិត្ត​របស់​បងៗ​ដូច្នេះ ? ចំពោះ​ពួកបរិសុទ្ធ​នៅ​រដ្ឋ​មិសសួរី ព្រះអម្ចាស់​បាន​ព្រមាន​ថា « ប៉ុន្តែ​អ្នក​ណា​ដែល​មិន​ប្រព្រឹត្ត​អ្វី​សោះឡើយ ទាល់​តែ​អ្នក​នោះ​ត្រូវ​បាន​បញ្ជា ហើយ​ទទួល​បញ្ញត្តិ​នោះ​ដោយ​ចិត្ត​សង្ស័យ ហើយ​កាន់​តាម​ដោយ​ចិត្ត​ខ្ជិលច្រអូស អ្នក​នោះ​ឈ្មោះ​ថា​ជាប់​ទោស​ហើយ » ។ ខណៈពេល​ដែល​ព្រះអង្គ​សង្គ្រោះ​មិន​រំពឹងថា​នឹង​មាន​ភាពល្អ​ឥតខ្ចោះ​នៅក្នុង​ការរក្សា​បទបញ្ញាតិ​របស់​ទ្រង់ តែ​ទ្រង់​សុំឲ្យ​យើង​ប្រាថ្នា និង​ខិតខំ​រក្សា​បទបញ្ញាតិ​ទាំងនោះ​ដោយ​អស់ពីចិត្ត​របស់យើង ។
ទីបី ភាពឧស្សាហ៍​ព្យាយាម​របស់យើង​នៅ​ក្នុង​ការសិក្សា​ព្រះគម្ពីរ និង​ស្វែងរក​វិវរណៈ
ព្រះអម្ចាស់​បាន​ដាស់តឿន​ដល់អូលីវើរ ខៅឌើរី ឲ្យ « រក្សា​ព្រះ​បន្ទូល​ទាំង​ឡាយ​នេះ​ទុក​នៅ​ក្នុង​ចិត្ត​របស់​អ្នក​ចុះ » ។ យើង​ត្រូវ​បាន​អញ្ជើញ​ឲ្យ​ស្វែងរក​បទគម្ពីរ​ដោយឧស្សាហ៍​ព្យាយាម ហើយ​តាមរយៈ​ព្រះចេស្តា​នៃ​ព្រះវិញ្ញាណ​បរិសុទ្ធ ស្វែងរក​ដើម្បី​ទទួល​បាន​ការយល់ដឹង និង​សាក្សី​នៃ​សេចក្តីពិត​នៃ​ដំណឹងល្អ​នៅក្នុង​ចិត្ត​របស់យើង ។
ព្យាការី​អ័ប៊ីណាដៃ​បាន​ស្តីបន្ទោស​ដល់​ពួកអាចារ្យ​​របស់​ស្តេច​ណូអេ​ដ៏ទុច្ចរិត​ដែល​មិន​បាន​ធ្វើ​ដូច្នេះ​ដោយ​មាន​ប្រសាសន៍​ថា « អ្នក​រាល់​គ្នា​ពុំ​បាន​តាំង​ចិត្ត​រៀន​ឲ្យ​យល់ ហេតុ​ដូច្នេះ​ហើយ អ្នក​រាល់​គ្នា​ពុំ​មាន​ប្រាជ្ញា​ទេ » ។ តើ​ខ្ញុំ​កំពុង​ខិតខំ​​ដោយ​ស្មោះ ដើម្បី​សិក្សា​បទគម្ពីរ​ជារៀង​រាល់ថ្ងៃ និង​ដើម្បី​តាំង​ចិត្ត​របស់ខ្ញុំ​ឲ្យ​យល់​ពី​បទគម្ពីរ​ទាំងនោះ​តាមរយៈ​ការអធិស្ឋាន​ដែរឬទេ ?
ទីបួន គំនិត និង​ពាក្យសម្តី​របស់​យើង
ព្រះអង្គ​សង្គ្រោះ​បាន​បង្រៀនថា « ដ្បិត​គឺ​ពី​ក្នុង​ចិត្ត​នោះ​ឯង​ដែល​ចេញ​អស់​ទាំង​គំនិត​អាក្រក់ » ហើយថា « ពី​ព្រោះ​មាត់​តែង​និយាយ តាម​សេចក្តី​បរិបូរ​ដែល​នៅ​ក្នុង​ចិត្ត » ។ គុណតម្លៃ​នៃ​គំនិត និង​ពាក្យសម្តី​របស់យើង គឺជា​សូចនាករ​ដ៏ល្អ​នៃ​ភាពបរិសុទ្ធ​ក្នុង​ដួងចិត្ត​របស់យើង ។ តើ​ខ្ញុំ​កំពុង​បង្កើត​គំនិត​អវិជ្ជមាន​ជាច្រើន​​អំពី​សកម្មភាព ឬ​ការជម្រុញចិត្ត​របស់​អ្នកដទៃ ឬ​សូម្បីតែ​អំពី​ខ្លួនឯងដែរ​ឬ​ទេ ? តើ​ខ្ញុំ​វិនិច្ឆ័យ និង​ថ្កោលទោស​អ្នកដទៃ​លឿន​ពេក​ដែរ​ឬ​ទេ ? តើ​ខ្ញុំ​ស្វែងរក​លេស ឬ​ដោះសារ​សម្រាប់​កំហុសឆ្គង​របស់​ខ្ញុំ​ដែរ​ឬ​ទេ ? ហើយ​តើ​ពាក្យសម្តី​របស់​ខ្ញុំ​វិញ​យ៉ាង​ដូច​ម្តេចដែរ ? តើ​ពាក្យ​ទាំងនោះ​បាន​លើក​ស្ទួយ និង​បំផុស​គំនិត​មនុស្ស​នៅ​ជុំ​វិញ​ខ្ញុំ​ដែរ​ឬ​ទេ ? ឬ​ពាក្យសម្តី​ទាំងនោះ ជាញឹកញាប់​បង្កើតជា​ជម្លោះ និង​ការខឹងសម្បា​ទៅវិញ ?
បន្ទាប់ពី​ការធ្វើ​តេស្ត​រាងកាយ​របស់​ខ្ញុំ​បាន​បញ្ចប់ គ្រូពេទ្យ​បាន​ប្រាប់​ខ្ញុំ​ថា សរុបរួម​មក បេះដូង​របស់​ខ្ញុំ​មាន​សុខភាព​ល្អ—ប៉ុន្តែ​មាន​ការព្រួយបារម្ភ​មួយចំនួន​ដែល​ត្រូវ​ដោះស្រាយ​ពេល​ឥឡូវនេះ ពីមុនពេល​វា​ក្លាយជា​ធ្ងន់ធ្ងរ ។ បន្ទាប់​មក​គ្រូពេទ្យ​បាន​កំណត់​ការផ្លាស់ប្តូរ​របៀប​រស់នៅ​មួយ​ចំនួន ។ ដូចគ្នា​នេះដែរ នៅពេល​ដែល​បងប្អូន​ធ្វើ​ការវាយ​តម្លៃ​ខាងវិញ្ញាណ​នៃ​បេះដូង​របស់​បងប្អូន ហើយ​កត់សម្គាល់​ឃើញ​រោគសញ្ញា​អវិជ្ជមាន​មួយចំនួន​ចាប់ផ្តើម​កើតមាន សូម​កុំ​ភ័យ​ស្លន់ស្លោ ! ព្រះអង្គ​សង្គ្រោះ​បាន​ប្រទាន​ឱសថ និង​ការព្យាបាល​ខាងវិញ្ញាណ​ដ៏ល្អ​ឥតខ្ចោះ​ដើម្បី​ជួយ​ដល់​បងប្អូន ។ ទ្រង់​ថែមទាំង​បាន​សន្យាថា​នឹង​ប្រទាន​ឲ្យ​យើង​នូវ​ដួងចិត្ត​ថ្មី​ផងដែរ ! ទាំង​នេះ​គឺ​ជា​សកម្មភាព​មួយ​ចំនួន​ដែល​អាច​ពង្រឹង​កម្លាំង​ខាងវិញ្ញាណ​របស់​ចិត្ត​បងប្អូន ។
ការកែលម្អសុខភាព ខាងវិញ្ញាណ នៃ​ដួងចិត្ត​របស់​បងប្អូន ។
ទីមួយ ពង្រឹង​ទំនាក់ទំនង​របស់​បងប្អូន​ជា​មួយ​នឹង​ព្រះគ្រីស្ទ
ពេល​យើង​ថ្វាយ​ពេលវេលា​ជារៀង​រាល់ថ្ងៃ​ដើម្បី​ខិតទៅ​កាន់តែ​ជិត​ព្រះគ្រីស្ទ នោះ​ចិត្ត​របស់​យើង​ត្រូវបាន​ផ្លាស់ប្តូរ ។ ការសិក្សា​បទគម្ពីរ​ប្រចាំថ្ងៃ ​អមដោយ​ការអធិស្ឋាន​ដោយ​ស្មោះ និង​ការតមអាហារ​ជាទៀងទាត់ នឹង​បង្កើន​សេចក្តី​ស្រឡាញ់​របស់​បងប្អូន​ចំពោះ​ព្រះអង្គ​សង្គ្រោះ និង​ពង្រឹង​សេចក្តី​ជំនឿ និង​បំណងប្រាថ្នា​របស់​បងប្អូន​ក្នុង​ការប្រែចិត្ត និង​បន្ទាប​ចិត្ត​របស់​យើង​ចំពោះ​ព្រះ ។ សូម​ពិចារណា​នូវ​គំរូ​នេះ​មកពី​នីហ្វៃ​« ហេតុ​ដូច្នោះ​ហើយ ខ្ញុំ​បាន​អំពាវនាវ​ដល់​ព្រះ​អម្ចាស់ ហើយ​មើល​ចុះ ទ្រង់​បាន​យាង​មក​ជួប​នឹង​ខ្ញុំ ហើយ​បន្ទន់​ចិត្ត​ខ្ញុំ បណ្ដាល​ឲ្យ​ខ្ញុំ​ជឿ​អស់​ទាំង​ពាក្យ​ដែល​បាន​ពោល​មក​ដោយ​ឪពុក​ខ្ញុំ » ។
នៅពេល​យើង​បន្ត​បណ្តុះគ្រាប់​ពូជ​នៃ​សេចក្តី​ជំនឿ​ដោយ​បំណងប្រាថ្នា និង​សកម្មភាព​ដ៏សុចរិត​របស់យើង នោះ​យើង​នឹង​ទទួល​បទពិសោធន៍​នៃ​ការញែក​ចិត្ត​របស់យើង​ចេញ​ជា​បរិសុទ្ធ​ដូចគ្នា​នឹង​សាសន៍​នីហ្វៃ​ដែរ ៖ « គង់តែ​ពួក​គេ​បាន​តម​អាហារ ហើយ​បាន​អធិស្ឋាន​ជា​ញឹកញាប់​ដែរ ហើយ​បាន​មុតមាំ​ខ្លាំង​ឡើងៗ​នៅ​ក្នុង​ភាព​រាបសា​របស់​គេ ហើយ​បាន​រឹងប៉ឹង​ឡើងៗ​នៅ​ក្នុង​សេចក្ដី​ជំនឿ​ជឿ​ដល់​ព្រះ​គ្រីស្ទ នាំ​ឲ្យ​ចិត្ត​គេ​បាន​ពោរ​ពេញ​ទៅ​ដោយ​សេចក្ដី​អំណរ និង​ការ​លួងលោម​ចិត្ត មែន​ហើយ គឺ​រហូត​ដល់​ធ្វើ​ឲ្យ​ចិត្ត​គេ​បរិសុទ្ធ ហើយ​ញែក​ចិត្ត​គេ​ចេញ​ជា​បរិសុទ្ធ រីឯ​ការ​ញែក​ចិត្ត​ចេញ​បរិសុទ្ធ​បាន​មក ដោយ​សារ​ពួក​គេ​បាន​ប្រគល់​ចិត្ត​ដល់​ព្រះ » ។
ទីពីរ ធ្វើ​ឲ្យ​ឆន្ទៈ​របស់​បងប្អូន​ស្រប​ទៅ​នឹង​ឆន្ទៈ​របស់​ទ្រង់
ព្រះអង្គ​សង្គ្រោះ​បាន​បង្រៀន​ថា « បើ​អ្នក​រាល់​គ្នា​ស្រឡាញ់​ខ្ញុំ ចូរ​កាន់​តាម​បញ្ញត្ត​របស់​ខ្ញុំ​ចុះ » ។ ទ្រង់​អញ្ជើញ​ឲ្យ​យើង​បង្ហាញ​សេចក្តី​ស្រឡាញ់​របស់​យើង តាមរយៈ​ការធ្វើ និង​ការរក្សា​សេចក្ដីសញ្ញា​ជាមួយនឹង​ទ្រង់ ។ នៅពេល​យើង​ខិតខំ​ជារៀង​រាល់ថ្ងៃ​ដើម្បី​រក្សា​បញ្ញាតិ​របស់​ទ្រង់ ការប្រែចិត្ត​ដោយ​ស្មោះត្រង់​ពី​អំពើបាប​របស់​យើង ហើយ​ខ្ជាប់ខ្ជួន​ក្នុង​ការទទួល​យក​ព្រះនាម​ទ្រង់​មក​ដាក់​លើ​ខ្លួន ហើយ​ធ្វើ​ឲ្យ​ឆន្ទៈ​របស់​យើង​ស្របតាម​ឆន្ទៈ​របស់​ទ្រង់ នោះ​យើង​អាច​ទទួល​បាន​ពរជ័យ​នូវ​ភាពជា​ដៃគូ​ជានិច្ច​របស់​ព្រះវិញ្ញាណ​បរិសុទ្ធ ។
នីហ្វៃ​បាន​ធ្វើ​ទីបន្ទាល់ ៖ « ខ្ញុំ​ដឹង​ថា បើ​អ្នក​រាល់​គ្នា​នឹង​ដើរ​តាម​ព្រះ​រាជ​បុត្រា​ដោយ​ពេញចិត្ត​ប្រាថ្នា គឺ​ពុំ​មាន​ការ​លាក់ពុត ឬ​ការ​បោក​បញ្ឆោត​នៅ​ចំពោះ​ព្រះ​ឡើយ ប៉ុន្តែ​ដោយ​ស្មោះ​អស់​ពី​ចិត្ត គឺ​ប្រែចិត្ត​ពី​អំពើ​បាប​ទាំង​ឡាយ​របស់​ខ្លួន ធ្វើ​បន្ទាល់​ចំពោះ​ព្រះ​វរបិតា​ថា អ្នក​រាល់​គ្នា​យល់​ព្រម​ទទួល​យក​ព្រះ​នាម​នៃ​ព្រះ​គ្រីស្ទ​មក​លើ​ខ្លួន ដោយ​ទទួល​បុណ្យ​ជ្រមុជ​ទឹក… នោះ​អ្នក​នឹង​ទទួល​ព្រះវិញ្ញាណ​បរិសុទ្ធ » ។ ព្រះវិញ្ញាណ​បរិសុទ្ធ​នឹង​ដឹកនាំ​បងប្អូន និង​ជួយ​បងប្អូន​ឲ្យ​ដឹង​ពីឆន្ទៈ​របស់​ព្រះអម្ចាស់ ហើយ​ធ្វើ​ការ​ជ្រើសរើស​ដ៏​ល្អ ។
ជា​ចុង​ក្រោយ បម្រើ​ព្រះ និង​អ្នកដទៃ​ដោយ​អស់ពី​ចិត្ត​របស់​បងប្អូន
ព្រះអង្គ​សង្គ្រោះ​អញ្ជើញ​មនុស្ស​ទាំងអស់​ឲ្យ « បម្រើ​ទ្រង់​ដោយ​អស់ពី​ចិត្ត » ។ នៅពេល​យើង​ជ្រើសរើស​ធ្វើ​រឿង​នីមួយៗ​ដែល​ព្រះអម្ចាស់​បាន​សុំ​ឲ្យ​យើង​ធ្វើ—ដូចជា​ការរក្សា​បទបញ្ញត្តិ ការទទួលទាន​សាក្រាម៉ង់ ការថ្វាយបង្គំ​នៅក្នុង​ព្រះវិហារ​បរិសុទ្ធ និង​ការបម្រើ​អ្នកដទៃ—​ដោយ​ចិត្តស្មោះ និង​អស់ពី​ចិត្ត នោះ​សកម្មភាព​នៃ​ការបម្រើ និង​ការថ្វាយបង្គំ​នីមួយៗ​ក្លាយ​ទៅជា​បទពិសោធន៍​ខាងវិញ្ញាណ​ដ៏មាន​ឥទ្ធិពល ដែល​ពង្រឹង​សេចក្តី​ជំនឿ និង​ទីបន្ទាល់​របស់​យើង ហើយ​បំពេញ​ដួងចិត្ត​របស់​យើង​ដោយ​សេចក្តី​អំណរ និង​សេចក្តី​ស្រឡាញ់​ចំពោះ​ព្រះ និង​បងប្អូន​របស់​យើង ។
សំណួរ​របស់​ព្យាការី​អាលម៉ា​នៅតែ​បន្លឺ​ឡើង​នៅ​ថ្ងៃ​នេះ ៖ « តើ​អ្នក​រាល់​គ្នា​បាន​កើត​មក​ពី​ព្រះ​នៅ​ក្នុង​វិញ្ញាណ​ហើយ​ឬ​នៅ ? តើ​អ្នក​រាល់​គ្នា​បាន​ទទួល​ព្រះ​ភក្ត្រ​របស់​ទ្រង់​នៅ​ក្នុង​ទឹកមុខ​របស់​អ្នក​ហើយ​ឬ​នៅ ? តើ​អ្នក​រាល់​គ្នា​បាន​ស្គាល់​ការ​ផ្លាស់​ប្ដូរ​ដ៏​ធំ​នេះ នៅ​ក្នុង​ដួង​ចិត្ត​អ្នក​ហើយ​ឬ​នៅ ? »
បងប្អូន​ប្រុសស្រី ខ្ញុំ​សូម​អញ្ជើញ​បងប្អូន​ឲ្យ​ថ្វាយ​ដួងចិត្ត​ទាំងមូល​របស់​បងប្អូន​ទៅដល់​ព្រះអង្គ​សង្គ្រោះ​នៅថ្ងៃនេះ ។ សូម​ឲ្យ​ទង្វើ​នីមួយៗ​នៃ​ការថ្វាយបង្គំ និង​ការបម្រើ​ធ្វើ​ដោយ​ស្មោះត្រង់ និង​ដោយ​ចេតនា ។ ចូរ​ទុក​ការរំខាន​នៃ​លោកិយ​មួយឡែក ហើយ​ព្យាយាម​ដើម្បី​មាន​ពេលវេលា​ដ៏មាន​ន័យ​សម្រាប់​ព្រះអម្ចាស់​ជារៀង​រាល់ថ្ងៃ​ក្នុង​ជីវិត​របស់​បងប្អូន ។ ប្រែចិត្ត និង​ត្រឡប់​មករក​ទ្រង់​ដោយ​អស់ពីចិត្ត​របស់​បងប្អូន ហើយ​ទ្រង់​នឹង​អភ័យទោស​ឲ្យ​បងប្អូន និង​ឱប​ក្រសោប​បងប្អូន​នៅក្នុង​ដៃ​នៃ​សេចក្តី​ស្រឡាញ់​របស់​ទ្រង់ ។ ចូរ​កុំ​ស្វែងរក​ទ្រព្យសម្បត្តិ ឬ​វត្ថុ​ទាំង​ឡាយ​ដែល​ឥត​ប្រយោជន៍​នៃ​លោកិយ​នេះ​ឡើយ ប៉ុន្តែ​ជ្រើស​ដើម្បី​ឲ្យមាន​ភ្នែក​ស្មោះស្ម័គ្រ​ទាំងស្រុង​ចំពោះ​សិរីល្អ​របស់​ព្រះអង្គ និង​ហើយ​ចូរ​ស្វែងរក​របស់​ទាំង​ឡាយ​ណាដែល​គ្រាន់បើ​ជាង​នេះ​វិញ ។ ទ្រង់​ជ្រាប​ដឹង​ពីគំនិត​របស់​បងប្អូន និង​បំណងប្រាថ្នា​នៃ​ដួងចិត្ត​របស់​បងប្អូន ហើយ​នៅពេល​បងប្អូន​ចូរ​មក​ឯ​ទ្រង់ នោះ​ទ្រង់​នឹង​ប្រទានពរ​ដល់​បងប្អូន​ជាមួយ​នឹង​កម្លាំង ទំនុកចិត្ត ភាពសុខសាន្ត និង​អំណរ​នៅក្នុង​ជីវិត​នេះ ហើយនិង​កន្លែង​មួយ​នៅក្នុង​នគរ​សេឡេស្ទាល​របស់​ទ្រង់​សម្រាប់​អស់កល្ប​ជានិច្ច ។
ខ្ញុំ​ដឹងថា ព្រះយេស៊ូវគ្រីស្ទ​មាន​ព្រះជន្មរស់ ។ ទ្រង់​គឺជា​ព្រះប្រោសលោះ​របស់​យើង ។ ហើយ​ទ្រង់​ស្រឡាញ់​បងប្អូន និង​ខ្ញុំ​ដោយ​អស់​ពី​ព្រះទ័យ​របស់​ទ្រង់ ។ នៅក្នុង​ព្រះនាម​នៃ​ព្រះយេស៊ូវគ្រីស្ទ អាម៉ែន ។