»Usvajanje i prilagođavanje obuke za nastavni plan i program Vjeronauka«, Obuka za nastavni plan i program Vjeronauka (2025.)
Usvajanje i prilagođavanje obuke za nastavni plan i program Vjeronauka
Mnogo je učinkovitih načina pripreme za podučavanje evanđelja Isusa Krista. Ova priprema uvijek uključuje proučavanje riječi Božje uz molitvu i traženje vodstva Duha Svetoga da biste spoznali kako najbolje pomoći onima koje podučavate da prodube svoje obraćenje Isusu Kristu i njegovu obnovljenom evanđelju.
Nastavni plan i program Vjeronauka izvor je kojem možete vjerovati da će vas voditi u pripremi lekcije i pomoći vam podučavati istinit nauk. Dok koristite ovaj izvor, prvo nastojte usvojiti ono što je u nastavnom planu i programu, a zatim razmotrite potrebe svojih polaznika i vodstvo Duha Svetoga kako biste razumjeli gdje ćete možda trebati prilagoditi neke od ideja nastavnog plana i programa.
Razmotrite sljedeći savjet predsjednika Dallina H. Oaksa o korištenju nastavnog plana i programa za pripremu lekcija Vjeronauka:
Prvo usvojimo, a zatim prilagodimo. Ako smo u potpunosti potkovani u zadanoj lekciji koju ćemo podučavati, onda možemo slijediti Duha kako bismo je prilagodili. No postoji kušnja, kada govorimo o ovoj fleksibilnosti, da započnemo s prilagođavanjem umjesto usvajanjem. To je ravnoteža. To je stalan izazov. Ali pristup u kojem se najprije usvaja, a zatim prilagođava, dobar je način kako ostati na čvrstom tlu. (“A Panel Discussion with Elder Dallin H. Oaks” [satelitski prijenos Vjeronauka i Instituta vjere, 7. kolovoza 2012.], broadcasts.ChurchofJesusChrist.org)
-
Što mislite zašto je važno prvo usvojiti ono što se nalazi u nastavnom planu prije prilagođavanja lekcije?
Usvajanje nastavnog plana i programa
Cilj Vjeronauka i Instituta vjere navodi da »pom[ažemo] mladima i mladim odraslim osobama produbiti svoje obraćenje prema Isusu Kristu i njegovu obnovljenom evanđelju«. Cilj dalje navodi sljedeće o pomaganju polaznicima produbiti obraćenje:
Svako iskustvo učenja usmjeravamo na Isusa Krista i njegov primjer, osobine i otkupljujuću moć. Pomažemo polaznicima naučiti obnovljeno evanđelje Isusa Krista kako se nalazi u Svetim pismima i riječima proroka. Pomažemo polaznicima da sami ispune svoju ulogu u učenju. Nastojimo pozvati Duha Svetoga da ispuni svoju ulogu u svakom iskustvu učenja.
Nastavni plan i program Vjeronauka pažljivo je osmišljen kako bi vam pomogao pružiti tu vrstu iskustva učenja. Svaka lekcija usmjerava iskustvo učenja na Isusa Krista, pomaže polaznicima učiti evanđelje iz Svetih pisama i riječi proroka te pruža prilike polaznicima da ispune svoju ulogu u iskustvu učenja. Kombinirajući ta tri važna elementa cilja s ljubavlju prema onima koje podučavamo, pozivamo Duha Svetoga da ispuni svoju ulogu u iskustvu učenja. Priručnik Podučavati na Spasiteljev način ističe da je »Duh… pravi učitelj i istinski izvor obraćenja«. Produbljenje obraćenja Spasitelju može se stvarno dogoditi samo onda kada podučavamo po Duhu.
Nastavni plan i program Vjeronauka pažljivo je pregledan i povezan kako bi vam pomogao:
-
osigurati točnost nauka
-
odražavati namjeru nadahnutog autora
-
održavati uravnotežen pristup oblikovanju načela kristolika podučavanja koja se nalaze u priručniku Podučavati na Spasiteljev način
-
dati polaznicima iskustva učenja kako bi iznosili i pokazali ono što uče
-
koristiti različite metode podučavanja.
Mnogo je važnih razmatranja koje treba uzeti u obzir prilikom pripreme lekcije. Usvajanje nastavnog plana može pomoći voditi vas u tome i što i kako podučavati. Također, može vam pomoći ostati na čvrstom doktrinarnom temelju.
Evo nekoliko načina na koje možete usvojiti nastavni plan i program:
-
Pažljivo pročitajte svrhu lekcije. To se nalazi u preglednom dokumentu i završnoj rečenici uvoda svake lekcije. Sav sadržaj i aktivnosti usklađeni su s tom svrhom ili ishodom učenja.
-
Pročitajte lekciju. Razmotrite kako su odabrani stihovi iz Svetih pisama koje će polaznici čitati, podebljano napisane istine, citati i aktivnosti usklađeni sa svrhom lekcije i kako se usredotočuju na Isusa Krista, podučavaju nauk i pozivaju na marljivo učenje. Obratite posebnu pažnju na aktivnost učenja pred kraj lekcije koja polaznicima daje priliku pokazati svrhu lekcije.
-
Razmotrite odgovoriti na pitanja i obavljati aktivnosti kao da ste polaznik. To vam može pomoći učiti po Duhu i ući u učionicu nakon što ste bili izgrađeni, nadahnuti i bolje pripremljeni da svojim polaznicima pružite slično iskustvo.
-
Nastojte razumjeti i podučavati sve vrste lekcija koje se nalaze u nastavnom planu i programu, čak i ako su vam nove. (Vrste lekcija uključuju lekcije tečaja Svetih pisama, lekcije Obuke za ovladavanje naukom, lekcije Procijenite svoje učenje i lekcije Priprema za život.) Svako od ovih iskustava učenja na jedinstven način doprinosi produbljivanju obraćenja polaznika Isusu Kristu i njegovu evanđelju.
Prilagođavanje nastavnog plana i programa
Kao učitelj vjeronauka, vi ste u povlaštenom položaju da pomognete svojim polaznicima doći Isusu Kristu. Kroz vašu redovitu interakciju sa svojim polaznicima, dobro ćete ih upoznati i voljeti. Poznavanje i ljubav prema vašim polaznicima povećat će vašu sposobnost primanja nadahnuća od Duha Svetoga o tome kada i kako napraviti prilagodbe u nastavnom planu i programu. Dok pripremate lekcije koristeći nastavni plan i program, započnite svoju pripremu molitvom. Nebeski Otac nadahnut će vas kroz Duha Svetoga koje prilagodbe, ako ih ima, možete napraviti na sadržaju lekcije kako biste bolje zadovoljili potrebe i sposobnosti svojih polaznika.
Razlozi zbog kojih možete prilagoditi lekciju uključuju:
-
Pomoći polaznicima s trenutnim problemima i pitanjima. (Pogledajte ogledni primjer brata Jonesa.)
-
Učiniti dio lekcije relevantnijim na temelju potreba, sposobnosti, kulture ili dostupnih izvora vaših polaznika. (Pogledajte ogledni primjer sestre Dube, brata Reyesa i sestre Rodriguez.)
-
Koristiti novije izjave, usmjerenja ili izvore koje pružaju vođe Crkve. (Pogledajte ogledni primjer sestre Schmidt.)
-
Pronaći bolji način za postizanje određenog dijela lekcije. Primjeri mogu uključivati prilagođavanje lekcije s predmetom na način koji još uvijek priprema um i srce polaznika za podučavanje ili pozivanje polaznika da odglume zapis iz Svetih pisama umjesto gledanja videozapisa koji prikazuje isti događaj. (Pogledajte ogledni primjer brata Lija.)
Prije prilagođavanja nastavnog plana i programa, razmotrite postaviti si pitanja poput:
-
Pruža li moja prilagodba još uvijek iskustvo učenja koje je usmjereno na Isusa Krista, podučava nauk i poziva na marljivo učenje?
-
Je li moja prilagodba u skladu s poticajima Duha Svetoga i načelima kristolikog podučavanja koja se nalaze u priručniku Podučavati na Spasiteljev način?
-
Odražava li prilagodba namjeru nadahnutog autora?
-
Usmjerava li se prilagodba na načela obraćenja?
-
Razumijem li kako moja prilagodba može utjecati na buduće lekcije i iskustva procjene za polaznike?
Ogledni primjer za prilagođavanje nastavnog plana i programa
Brat Jones – Prilagođavanje lekcije na temelju trenutnih i vremenski osjetljivih pitanja
Brat Jones marljivo se pripremao u petak prije vikenda općeg sabora kako bi održao lekciju tečaja Svetih pisama za nadolazeći ponedjeljak. Na svoju je zapanjenost čuo proroka kako najavljuje da će novi hram biti izgrađen u području gdje podučava. On zna da će polaznici doći na nastavu željni razgovarati o hramu i da će mnogi imati pitanja o tome.
Brat Jones osjeća se potaknut Duhom Svetim prilagoditi svoj vodič za određivanje tempa kako bi u ponedjeljak podučio jednu od lekcija Priprema za hram iz odsjeka Priprema za život u nastavnom planu i programu, umjesto lekcije iz tečaja Svetih pisama.
Brat Reyes – Prilagođavanje aktivnosti na temelju sposobnosti polaznika
Dok je proučavao lekciju, brat Reyes primjećuje da se lekcija uvelike oslanja na format rasprave za polaznike. Brat Reyes primijetio je kako su njegovi polaznici često vrlo tihi i ne reagiraju baš dobro na rasprave. Oni, međutim, zaista uživaju pisati u svoje dnevnike. Umjesto omogućavanja rasprave, odlučuje napisati dva pitanja iz nastavnog plana i programa na ploču te poziva polaznike da napišu svoje odgovore. Planira da voljni polaznici iznesu što su napisali.
Sestra Rodriguez – Prilagođavanje lekcije na temelju mjesne kulture
Sestra Rodriguez priprema se podučavati lekciju koja uključuje svetopisamske reference o Mariji, Isusovoj majci. Postoji kultura snažnih osjećaja i različitih uvjerenja o Mariji tamo gdje živi sestra Rodriguez. Mnogi čak i štuju Mariju zbog njezine uloge kao majke Isusa Krista. Dok proučava lekciju iz nastavnog plana i programa, sestra Rodriguez traži prikladno mjesto kako bi pomogla polaznicima razumjeti što su Sveta pisma i crkveni vođe podučili o Mariji. Ona odlučuje prilagoditi lekciju dodajući sljedeća dva pitanja onome što je uključeno u nastavni plan i program:
»Što nam Alma 7:10 pomaže razumjeti o Mariji? Iako poštujemo i volimo Mariju i druge vjerne učenike u Svetim pismima, kako nam Alma 7:11–13 pomaže razumjeti zašto štujemo samo Nebeskog Oca i Isusa Krista?«
Sestra Dube – Prilagođavanje lekcije na temelju dostupnih izvora
Dok sestra Dube priprema lekciju, primjećuje kako je jedan od poziva da polaznici potraže svoje pretke na stranici FamilySearch.org. Zna da većina njezinih studenata nema pristup internetu. Ona mudro prilagođava poziv tako da učenici počnu ispunjavati papirnate listove obiteljskih skupina i razgovarati sa svojim savjetnikom za hramsko djelo i djelo obiteljske povijesti u odjelu da nauče kako mogu istražiti druga obiteljska imena.
Sestra Schmidt – Prilagođavanje lekcije za korištenje novijih izjava crkvenih vođa
Tijekom pripreme lekcije, sestra Schmidt čita lekciju koju će podučavati sljedećeg dana. Dok je čitala izjavu vođe Crkve u lekciji, sjetila se novije izjave koja bi mogla ostvariti istu svrhu. Nedavno je proučavala govor u svojem osobnom proučavanju i ostao joj je svjež na umu. Ona odlučuje iskoristiti noviju izjavu u svojoj lekciji umjesto izjave u nastavnom planu i programu.
Brat Li – Prilagođavanje aktivnosti učenja radi boljeg ostvarenja svrhe
Dok se brat Li priprema podučavati lekciju iz nastavnog plana i programa, čita prijedlog da donese nogometnu loptu na nastavu. Primjećuje kako je svrha lekcije s predmetom pomoći polaznicima uvidjeti da više znanja o povijesti nogometne lopte može utjecati na njenu vrijednost.
Sa željom da ostvari ovu svrhu na najučinkovitiji način za svoje polaznike, on promišlja na trenutak koji bi predmet mogao donijeti na nastavu s kojim će se njegovi polaznici najbolje poistovjetiti. Odlučio je prilagoditi lekciju donoseći jednostavan lančić na nastavu. Nakon što polaznici kažu što misle koliko je lančić vrijedan, on će iznijeti tko je napravio lančić i zašto ga poznavanje njegove povijesti čini njemu znatno vrjednijim nego što bi inače bio.
Prijedlozi za usvajanje i prilagođavanje
Iako se bilo koji materijal u nastavnom planu i programu može prilagoditi, sljedeći dijagram prikazuje raspon toga kako različiti dijelovi lekcije mogu biti prikladniji za prilagodbu od drugih.
Na primjer, svrha lekcije, kontekst odlomka ili podebljano napisana istina mogu biti manje prikladni za prilagodbu od toga kako lekcija počinje ili koje primjere učitelj može iznijeti o podebljano napisanoj istini. Stavke bliže lijevoj strani mogu se češće usvajati, dok se stavke s desne strane mogu češće prilagođavati. Imajte na umu da su to prijedlozi. Od učitelja se ne očekuje da prilagođavaju sve na desnoj strani, kao što se ne očekuje da usvajaju sve na lijevoj strani.
Zaključak
Nebeski Otac vodit će vas kroz Duha Svetoga dok uz molitvu proučavate njegovu riječ i pripremate lekcije kako biste blagoslovili njegove sinove i kćeri. On vam može pomoći razumjeti kako usvojiti ono što je omogućeno u nastavnom planu i programu te kada izvršiti prilagodbe kako biste bolje pomogli svojim polaznicima.